Opalovací krém pro pokožku s atopickým ekzémem? Existuje vůbec?

Opalovací krém pro atopickou pokožku? Existuje vůbec?

U nás v obchodě naleznete po dlouhém výběru pouze ty opalovací produkty, které prošly naším pečlivým výběrem a testováním. A nebylo to vůbec jednoduché. Není totiž filtr jako filtr.

V konvenční opalovací kosmetice se využívá zejména chemických (syntetických) filtrů, které prostupují do pokožky, mohou ucpávat póry, způsobovat alergie, hormonální nerovnováhu apod., zkrátka neprospívají ekzematické pokožce. Bezprostředně po aplikaci na pokožku tyto filtry nezaregistrujete. Mezi problematické chemické UV filtry patří např. oxybenzone, octyl methoxycinnamate, padimate, homosalate (chemických UV filtrů však existuje velké množství). Naopak filtry minerální jsou přírodního původu a patří k nim zejména oxid zinku a titanu (tedy dle INCI: zinc oxide a titanium dioxide). Oba tyto minerální filtry jsou jako jediné aktivní ingredience schválených americkou FDA jako zcela bezpečné a účinné pro použití v opalovacích krémech. Částečky oxidu zinku a oxidu titaničitého zůstávají na pokožce, vytváření zde slabou vrstvu, která odráží UV záření. Pokožka může být po aplikaci takového filtru v opalovacím krému jemně bílá. Oxid zinku je v tomto bezkonkurenční, neboť odráží UVA, UVB i UVC a chrání Vaši pokožku pod touto vrstvou. U oxidu titaničitého se diskutuje o tom, jako moc je schopen odrážet i UVA paprsky, paprsky UVB odráží spolehlivě.

Zároveň se v dnešní době také diskutuje velikost částeček minerálních filtrů, určitě jste se již setkali se slovy nano a non-nano velikost. Nanočástice (tedy ty malinkaté částice) výrobci přidávají do přípravků pro zvýšení ochrany před UV zářením proto, aby po aplikaci na kůži nezanechávaly bílý film. Nicméně se ukazuje, že částice nanovelikosti mohou pronikat do pokožky. Rizika s tímto spojená jsou předmětem dalších výzkumů vědců.

Evropská unie vyžaduje označení "nano" u daných ingrediencí na obalech kosmetických produktů. Pro sebe Tedy upřednostněte non-nano částice. Pokud není ve složení opalovacího přípravku uvedeno jinak, je minerální filtr ve formě non-nano částic, tedy ve formě maličko větších částic a to je právě to, co hledáte.

Důležité je také prozkoumat zbytek ingrediencí, které se v opalovacích přípravcích nabízených na trhu nacházejí. Použití opalovacích krémů je totiž v létě poměrně intenzivní, proto si složení vždy ověřujte.

Je logické, že opalovací krémy s minerálními filtry jsou oproti těm s chemickým filtrem obvykle dražší, neboť na spolehlivou ochranu je třeba poměrně velké množství minerálního filtru. Myslíme si však, že bezpečná ochrana naší citlivé pokožky za to stojí.