Zázračný jablečný ocet

Jablečný ocet, který máte v kuchyni, můžete vyzkoušet i k péči o svou pokožku.

Ocet byl po celá staletí v domácnostech a kuchyních používán pro mnoho různých účelů. Jablečný ocet patří mezi nejoblíbenější, má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Výroba octa se skládá ze dvou hlavních kroků, jablka se rozdrtí a poté se musí nechat kvasit (kvasinky fermentují cukry a mění je v alkohol). Druhým krokem je působení bakterií, které dále fermentují alkohol a tak vzniká kyselina octová, která tvoří hlavní účinnou látku jablečného octu.

Jablečný ocet obsahuje zejména ovocné kyseliny, tj. výše uvedenou kyselinu octovou a kyselinu jablečnou, vodu, enzymy, stopová množství dalších kyselin, ale také v sobě ukrývá řadu vitamínů (C, B1, B2, B6)  a důležitých minerálů.  A právě kyseliny a další složky mají pozitivní účinky na lidské zdraví.

Pokud máte problematickou pokožku (akné, ekzém), může vám pomoci také jablečný ocet právě pro své antibakteriální vlastnosti připisované koncentraci ovocných kyselin, které obsahuje. Přílišné množství bakterií na pokožce totiž může přispívat ke zhoršování aknózní pokožky. Jablečný ocet smícháme v poměru 1 díl jablečného octa na 2 díly vody a aplikujeme na problematická místa pomocí vatového tamponu. Jen pozor na to, že pokud je vaše pokožka velmi suchá, není tato jablečná alternativa vhodná.

Jablečný ocet můžete použít též do koupele. Octová zálivka se rovněž používá k poslednímu oplachu umytých vlasů. Dává lesk a zpomaluje maštění vlasů.

Napište nám, zda jste zaznamenali příznivé účinky jablečného octa.