Zinek - zdravá pokožka, vlasy, nehty

Blahodárné účinky zinku (oxidu zinečnatého) jsou známé již po staletí. Zinek má pro organismus nezastupitelný význam. Je to minerální prvek, který přispívá ke správné funkci imunitního systému, k normálnímu stavu kostí, vlasů a nehtů a pokožky, podílí se na procesu dělení buněk a tím také hojení ran a přispívá k normální syntéze bílkovin, metabolismu sacharidů či mastných kyselin.

Zinek zabraňuje také rozpadu kostní tkáně,  jeho nedostatek naopak vede k nedobré kalcifikaci a může přispět ke vzniku zlomenin. 

Zinek je skvělým pomocníkem pro kondici pokožky, vlasů a nehtů, mj. podporuje enzymy produkující kolegen. Bylo zjištěno, že pomáhá snižovat zánět spojený s atopickým ekzémem, a alergiemi projevujícími se na kůži (má jemně svíravé vlastnosti a může pomoci kontrolovat škodlivé bakterie a kvasinky způsobující infekci kůže), pomáhá při léčbě akné, zlepšuje hojení popálenin, snižuje podráždění v oblasti plenky u miminek. Využívá se také jako bezpečná a nontoxic ochrana proti slunečnímu záření (o tom více až v létě). Zinek pomáhá růstu nových tkání, hojení kůže a regeneraci ran.

Zinek je zpracováván v několika formách, pro zevní použití je nejpopulárnější právě zinková mast či krém.

Masti obsahující oxid zinečnatý pomáhají udržovat také jemnou pokožku miminek tím, že vytvoří vrstvu ochrany proti dráždivým látkám. Proto jej najdete jako jednu ze složek mastí určených pro miminka.

V nabídce našeho eshopu naleznete několik druhů zinkových mastí s přírodním složením. Je dobré mít na paměti, že to, co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat jiným. Jde o individuální záležitost a je tedy dobré zkoušet nové přípravky nejprve na malém kousku kůže a teprve následně použít v plném rozsahu na postižená místa.

V naší potravě najdeme zinek především v mase a měkkýších, ze kterých je nejlépe přijímán a dále v semínkách. Rovněž na našem trhu existují doplňky stravy s obsahem zinku.   

Zdroj: Zinc Therapy in Dermatology: A Review, Dermatol Res Pract. 2014; 2014: 709152.